top of page

İstanbul Modern ziyarete açıldı!

Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan İstanbul Modern için yeni bir bina, Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak 4 Mayıs 2023'te halka açıldı.

Müzenin resmi açılış töreni daha sonra yapılacak. 10.500 metrekarelik müze, Boğaz ve Haliç'in kesiştiği tarihi bir bölge olan Karaköy sahilinde yer almaktadır. Yeni bina, geçici sergiler, disiplinler arası eğitim programları, film gösterimleri ve kapsamlı bir sanat koleksiyonu için alanlar sunmaktadır.


Mimarlık ofisine göre, binanın tasarımı, önceden Avrupa ve Asya arasında seyahat eden gemilerin bir liman olarak kullanıldığı bu tarihi bölgenin uzun geçmişine atıfta bulunarak Boğaz'ın parlak sularından ilham alıyor. Cephe, güneş ışığında parlayan bir etki yaratan 3D şekilli alüminyum panellerin bir dizi şeklinde kaplanmıştır ve gün boyunca binanın görüntüsünü değiştirir.


Müzenin işlevsel dağılımı, bağlamına cevap vermek için tasarlanmıştır. Şeffaf zemin kat, müze kütüphanesi, eğitim ve etkinlik alanları, bir kafe ve bir müze mağazasına ev sahipliği yapar. Önceki binadan ikonik kalıcı yerleştirmelerden biri olan Richard Wentworth'un "Yanıltıcı Tavan" (2005), ziyaretçileri geri getiriyor. Ziyaretçileri müze koleksiyonlarına götüren merkezi merdiven, özellikle bu müze binası için sipariş edilen Olafur Eliasson tarafından üç bölümlü bir site özgü yerleştirme ile donatılmıştır.


Fotografi ve pop-up galeriler ve Boğaz manzaralı restoran, binanın birinci katındaki ana cazibe merkezlerini oluştururken, ikinci kat müzenin kalıcı koleksiyon galerisine ev sahipliği yapar. Müze ayrıca, film gösterimi ve disiplinler arası etkinlikler için tasarlanmış 156 koltuklu bir konferans salonu ve şehir manzarası sunan bir izleme terası da bulunmaktadır.


bottom of page